Acemi webmasterdan Seo tavsiyeleri

12.12.2012 tarihinde Tavsiyelerim kategorisine eklenmiş, 1.915 Kişi Okumuş ve 2 Yorum Yapılmış.

Acemi webmasterdan Seo tavsiyeleriSEO yani arama motoru optimizasyonu, oldukça kapsamlı bir konu aslında. Bu konuyla ilgili ortaya çok farklı teoriler atılmaktadır. Fakat hangisi doğru, hangisi yanlış bunu bir türlü bilemiyoruz.Ben acemi bir webmaster olarak sizlere tecrübelerimden bahsetmek istiyorum.

Domain seçimi

Domain, yani Türkçe karşılığı alan adı seçimi önemlidir. Önemli olan şey, keyword yani anahtar kelime içeren bir domainden çok, com, net yada org uzantılı bir alan adına sahip olmaktır. Çünkü, incelemelerimden edindiğim bilgilere göre, google bu 3 alan adına çok daha fazla önem veriyor. Yani, oyuncanavari.com, oyun.tc den daha fazla öneme sahip google’ın gözünde ( Domainler temsilidir ). Hatta içerisinde oyun geçmeside çok çok önemli değil. ÖAsıl önemli olan, sitenizin özgünlüğü, alacağınız linkler ve kullandığınız görsellerdir.

Backlink alımı

Yıllardır hep aynı konuları görüyoruz. ” Wiki backlink, forum backlink, yorum backlink ” vs.. Özellikle webmaster forumlarında, bu işten para kazanan birçok kişi mevcut. Belki eskiden bu tip şeyler faydalıydı. Fakat emin olun, bizim bildiklerimizin, duyduklarımızın google mühendisleride farkında. Ve bunlara önlem almaktalar. Şu an bu tarz çalışmaların bize fayda sağlamadığı, hatta belkide zararı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu tarz çalışmalar sonucunda sitenizin linklerinin eklendiği siteler, artık çöp diye tabir ettiğimiz siteler oldu. Şöyle düşünün. Kız istemeye gittiniz. Kısın ailesi ” Biz bi düşünelim ” diye cevapladı. Daha sonra sizin hakkınızda araştırma yaptılar. Yaşadığınız yere gittiler. Sizi kime sorarlar? Mahallenin berduşlarınamı? Yoksa mahallede sözü geçen kişilerinemi?

Sitenizin yükselmesini sağlayacak çalışmalar

Sitenizin muhakkak özgün konular içermesine dikkat edin. Bakın özgün diyorum. Bu, yayınlanan makalelerin birkaç kelimesinin değiştirilerek özgün hale getirilmesi değildir. Bir yazının özeti olabilir. Yada sıfırdan bir yazı olabilir. Fakat sadece google’a yönelik makale yazmayın. Kendinizi bir ziyaretçi gibi düşünün ve o şekilde yazılar yayınlayın.
Sitenizin alanıyla ilgili sitelerden tanıtım yazısı yada link alın. Örneğin; Siteniz bir tatil sitesiyse, tatil sitelerinden tanıtım yazısı yada link alın. Bir oyun sitesinden alacağınız link, size bir fayda getirmez.
Yazılarınızı hemen yayınlamayın. WordPress kullanıyorsanız, zamanlama özelliği zaten mevcut. Günde 1-2-3-4-5 makale yayınlamanız sizin faydanızadır. Bu, sitenizin sürekli güncellendiğini gösterir.
Sitenizdeki görsellere önem verin. Google üzerinden indirdiğiniz resimleri kaydederken, isimlerini mutlaka değiştirin. Resimleri mutlaka ama mutlaka kendi sitenize yükleyin. Aksi takdirde, resmi aldığınız siteye link vermiş olursunuz. Bu da sitenizi google gözünde değersiz kılar.

Bunlar sadece benim tecrübe ettiklerim. Doğru yada yanlış. Fakat 14 yıllık tecrübem bunları söylüyor. Bol şanslar..

Yazar Hakkında
Cem

Yazar : Cem

Yazar Hakkında : Günlük hayatta karşılaştıklarını kaleme almayı seven, araştırmacı ve az biraz bilgili biri.

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Evden Eve Nakliyat
27 Ocak 2013 - 08:52

Wm aracindan okudum makalenizi oraya yorum yapmaktansa buraya yapmayı tercih ettim. Makaleniz acemelikten uzakta ve gayet başarılı..

Cem
28 Ocak 2013 - 19:55

Çok teşekkür ederim..

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Bir Trafik Polisi ile röportaj
Bir Trafik Polisi ile röportajYaklaşık 10 yıldır trafik polisi olan bir arkadaşımız ile
Blogspot.com.tr adresini Blogspot.com 'a yönlendirme
Blogspot.com.tr adresini Blogspot.com ‘a yönlendirmeGoogle blog hizmetinde bir takım değişiklikler yaptı. Bunlardan en
Makale yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Makale yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?Özellikle internet sitesi sahiplerinin en çok ihtiyaç duyduğu konuların
komik-resimler
Komik ResimlerBeğendiğim, hoşuma giden, güldüğüm resimleri sitemde paylaşmaya karar verdim.

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Bir Trafik Polisi ile röportaj
Bir Trafik Polisi ile röportajYaklaşık 10 yıldır trafik polisi olan bir arkadaşımız ile
Makale yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Makale yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?Özellikle internet sitesi sahiplerinin en çok ihtiyaç duyduğu konuların
Acemi webmasterdan Seo tavsiyeleri
Acemi webmasterdan Seo tavsiyeleriSEO yani arama motoru optimizasyonu, oldukça kapsamlı bir konu
İlginç evlilik teklifleri
İlginç evlilik teklifleriBu yazımda, sizlere akla gelebilecek en ilginç ( Bana

Son Yapılan Yorumlar

Bir Trafik Polisi ile röportaj için Cem diyorki;

Nereye kayıt olmak istiyorsunuz ?

Bir Trafik Polisi ile röportaj için Emirhan diyorki;

Nasıl kayıt olabilirim

Bir Trafik Polisi ile röportaj için emel diyorki;

evet arkadaşlar bende geleceğin yunus polis adayıyım herkeze başarılar...