Adıma Kayıtlı Telefon Var Mı? | Cem'in Günlüğü
Genel

Adıma Kayıtlı Telefon Var Mı?

Yazan: Kemal

Adıma kayıtlı telefon var mı?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ( BTK ), kullanıcıların internet üzerinden üzerlerine kayıtlı olan cep telefonu numaralarını sorgulamalarını sağlıyor.

https://hat-sorgulama.btk.gov.tr/sorgu.php  adresine  T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı girdikten sonra, kullandığınız operatörü seçerek bir şifre istiyorsunuz. Gelen şifreyi ilgili alana girdikten sonra, sizin adınıza kayıtlı olan cep telefonu numaralarının bir listesini görüyorsunuz.

350 bin kişi kullandı

BTK’nın başlatmış olduğu “ İnternet üzerinden hat sorgulama hizmeti” , iki haftalık bir sürede yaklaşık 350 bin kişi tarafından kullanıldı. Uygulamayı kullananlar arasındaki bir kişinin üzerine kayıtlı 265 tane hat çıkması, ilginç bir durum olarak ortaya çıktı.

“ Farklı amaçlar için kullanılmasını önlemek istedik “

BTK Başkanı Tayfın Acarer,  habersiz olarak açılan cep telefonu hatlarının farklı amaçlar için kullanılmasını önlemek için bu hizmeti kullanıma sunduklarını belirtti.

Son yıllarda sıklıkla yapılan kontör dolandırıcılığı, taciz, şantaj gibi olaylarda kullanılmak için, kişiden habersiz olarak açılan GSM hatlarından dolayı çok fazla kişinin mağdur olduğunu belirten Acarer konuşmasına şöyle devam etti : “ 2012 yılının Mart ayında aldığımız kararla, GSM operatörlerine açık hat nedeniyle ceza uygulamıştık. En son Eylül ayında alınan karar gereği, başkalarının adına kayıtlı bir telefon hattı kullanan abonelere, bu hatları üzerlerine almaları için 1 yıl süre tanındı. 1 Ekim 2013 yılında sona erecek olan bu karara göre, kişi kullandığı GSM Operatörüne başvurarak bir taahhütname imzalayacak ve ücretsiz bir şekilde hattı üzerine alacak “ diye konuştu.

Yazar hakkında

Kemal

Yorum yapın