Asırlık Koca Çınar Artık Yok | Cem'in Günlüğü
Yaşam

Asırlık Koca Çınar Artık Yok

Yazan: Cem

koca-cinarDile kolay, tam 94 yıl. 1921 yılında, yani Cumhuriyet’in ilanından hemen önce dünyaya gözlerini açan, 17 yaşındayken Mustafa Kemal Atatürk’ü toprağa veren Seyit Ali Aksoy, bugün sabaha karşı 04:30 sıralarında hayata gözlerini yumdu.

Manisa ilinin, Salihli ilçesine bağlı Karaoğlanlı köyünde doğan ve yaşamının sonuna kadar burada kalan Seyit dede, 94 yaşında vefat etti. Kendisini benim için önemli yapan, eşimin dedesi olmasının yanında, sahip olduğu engin hayat tecrübesiydi. Sayısız kitap okuyan, genel kültürü çok iyi seviyede olan Seyit dedem, bugün artık yok. Allah ( c.c. ) onu yanına aldı. Mekanı cennet olsun. En son geçen ay konuşmuştuk. 94 yaşında olmasına rağmen bana, 40 yıl önce başından geçen bir olayı anlatmıştı. Onu dinlerken ağzım açık kalmıştı. Çünkü 40 yıl önceki bir olayı anlatırken, gittiği evin açık adresini söylemişti. Hemde kapı numarasına kadar.. Ben 35 yaşındayım. Ama inanın dün ne yediğimi hatırlamıyorum. Müthiş bir hafızaya sahipti.

Torunlarının çocuklarını görme şansını yakalamıştı koca çınar. Haberlere konu olmuştu o yüce yüreğiyle. 1956 yılında köy muhtarlığı yaptığı dönemde, okul bahçesine bir fıstık çamı dikmişti. O fıstık çamı aradan geçen 59 yıla rağmen dimdik ayakta duruyor.

Çocukları, torunları, torunlarının çocuklarıyla oldukça geniş bir ailesi vardı onun. Aradan geçen 94 yılda sayısız dost edinmişti. Onu seven çok kişi vardı. Cenazesine çok fazla kişi geldi. Fakat buradan o kişilere sitem etmek istiyorum. Keşke koca çınar hayattayken yanına gelseydiniz. Sevenleri geldiğinde yaşadığı mutluluk gözlerinden okunuyordu.

Seyit dedem ruhun şad, mekanın cennet olsun.

Yazar hakkında

Cem

Günlük hayatta karşılaştıklarını kaleme almayı seven, araştırmacı ve az biraz bilgili biri.

Yorum yapın