Avusturalya Sidney Tatil Notları | Cem'in Günlüğü
Genel

Avusturalya Sidney Tatil Notları

Yazan: Cem

Selam dostlar, Sidney’den sesleniyorum. Buraya gelmeyi düşünenler azıcık bilgiler vereceğim. Üniversiteyi bitirmeme aylar kala uzun zamandır aklımda olan “yurt dışında dil eğitimi” araştırmalarımı yapmaya başladım.

Yakın olsun İngiltere’ye mi gideyim diye düşündüm ama kur yüksekliği ve üniversite bitirmiş birine vize verme ihtimalinin düşük olması sebebi ile eledim. Yine yakın ve belli bir ayın üzerinde ( sanırım 6 ay) vize alınca çalışma izni verdiği için İrlanda’yı araştırdım ama giden birkaç kişiyle konuştuğumda İngiltereyle benzer sebeplerden vazgeçtim ayrıca Avrupa’daki “Türk” yargısından kaynaklı iş bulma imkanımın çok ama çok düşük bir ihtimal olduğunu öğrendim.

Teyzem Amerika’da yaşıyor güzel bir teklif sundu fakat yasal olarak çalışma izni alamayacağım ve herhangi birine bel bağlamak istemediğim için bütün araştırmalarım sonunda kendimi dünyanın diğer ucunda Avusturalya’da buldum. Sidney’i seçme sebebim buraya gelen birçok öğrenci gibi öğrenci vizesi ile parti time çalışma izninin olması. Şuan 6 ay okul 2 ay tatil olmak üzere 8 aylık vizem var duruma göre uzatmayı düşünüyorum buradaki birçok insan gibi. Geleli 3 hafta oluyor ama acentemin şehrin baya dışından ev ayarlamasından kaynaklı çok gezemedim.

3 haftam yeni ev aramakla geçti. 6 aylık dil okulu için yaklaşık 18 bin lira ödedim, uçak bileti tek yön 2.500 lira, vize ve ıvır zıvır masrafları 1000/1500 lira civarı, 1 aylık kalacak yer ( öğrenci evinde 2 kişilik paylaşımlı oda için) 3 bin lira gelmeden önce ödediğim para. Sanırım birçok kişi para muhabbetlirini merak ediyor. Buraya gelirken bunların haricinde cebime sadece 2 ay minimumda yaşayabileceğim para alıp çıkıp geldim biraz çalışma iznime güvenerek. 3 haftada gördüğüm kadarıyla şunu söyleyebilirim iş rahat buluyorsunuz mimum 15 dolardan başlıyor en kötüsü (tabii ki türk restorantları vs) 30 dolara kadar çıkıyor bu saatlik ücret. 2 haftada toplam 40 saat yasal çalışma hakkınız var yani aylık 80 saat. (Minimum 4 aylık dil okulu olması gerekiyor öğrenci vizesi alabilmeniz için).

Bilmeniz gereken en önemli şey çok fazla Türk var nedenini bende anşayamadım dil okulunda sınıfımda 15 kişilik sınıfın 5 tanesi Türk. Öğrenci nüfusunu gözşemlediğim kadarıyla 1. Sırada Brezilyalılar oluştuyor, 2. Sırada Asyalılar 3. Sırada Türkler hocalar bile Türkçe bazı kelimeler öğrenmişler artık. Şuan burada yaz mevsimi yaşanıyor mevsimler Türkiyeyle ters, kışını henüz görmedim ama çok soğuk olmuyormuş genelde yağmurlu geçiyormuş. Evet sokaklarda gerçekten papağanlar ve değişik kuşlar dolanıyor kedi köpek yok ama kuşlar hakimiyet kurmuş baya. Ev kiraları haftalık ödeniyor genel fiyat 1 kişi paylaşımlı ev için şehir merkezinde 150 aud/300 aud arasında değişiyor sizin yaşam standardı anlaşınıza göre mesela ben 240 aud ödüyorum haftalık ama standart 200 aud.

Yeme içme bence burada para kazanıyorsanız çok ucuz bir paket makarna 1 aud, 1 kilo muz 1,5 aud, starbucks kahve 3/4 aud, 16lı şinitsel 12 aud, 1 kg eski kaşara benzeyen kaşar peynir 8 aud, etin kilosu 8 aud civarı değişiyor ve evet kanguru etide yiyorlar bende denedim tadı güzeldi bence. ( not ülkeye hiçbir şekilde yemek sokmuyorlar havaalanında arıyor ve cezası var) her şeye ceza kesiyorlar gmrdüğim kadarıyla arkadaşım alkollü motor kullanırken yakalandı sınır 50, 60 çıkmış 500 aud civarı bir ceza yedi, bisikleti kasksız kullanmak, yaya kırmızı ışığınds geçmek vs bir sürü şeye ceza yazıyorlar ülkede kavga gürültü olmadığı için polisler sıkılıyor bence.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar ilerle bir post daha paylaşırım belki sağlıcakla kalın.

Kaynak: İnterrail Türkiye

Yazar hakkında

Cem

Günlük hayatta karşılaştıklarını kaleme almayı seven, araştırmacı ve az biraz bilgili biri.

Yorum yapın