.co Uzantıların Arama Sonuçlarındaki Durumu | Cem'in Günlüğü
İnternet

.co Uzantıların Arama Sonuçlarındaki Durumu

Yazan: Cem

co uzantılı domain.co uzantılı alan adlarının arama sonuçları üzerindeki durumu gerçekten merak konusu. Bu durumu biraz inceleyelim.

 

 

 

 

 

 

 

 

Com Net ve Org Hegemonyası

Alışkanlıklardan vazgeçmek oldukça zordur. İnternet sitesi açmayı düşünen hemen hemen herkesin ilk tercihi şüphesiz ki .com uzantılı alan adları olacaktır. Fakat 2014 ‘ün ilk 3 ayı baz alındığında, kayıtlı toplam 276 milyon alan adından; 113 milyon .com, 15 milyon .net uzantılı olduğu görülmektedir.

 

alan adı sayısı

 

 

Boşa düşen alan adlarına baktığımızda, birbirinden ilginç, anlamsız, komik alan adlarını görüyoruz. Hatta bazı alan adları 20-25 karakterden oluşuyor. İnsan aklında tutmakta bile zorlanır 🙂

Gireceğiniz projede anahtar kelime üzerine alan adı almayı düşünüyorsanız, .com uzantılısının boşta olma ihtimali mucize gibi birşey. Diğer seçenek olan .net uzantılısına bakıyorsunuz ve onu da boşta göremiyorsunuz. Daha sonra sırasıyla .org, .info, .biz gibi uzantılarına bakıyorsunuz. Fakat projeniz oyun, kadın, tatil, sağlık, teknoloi gibi, neredeyse herkesin en az 1 adet sitesi olduğu bir sektör ise, bu uzantılardan kolay kolay anahtar kelime bulamazsınız.

Gelelim konu başlığımız olan .co uzantılı alan adlarına. Bu uzantıya baktığımızda, birçok jenerik alan adının hala boşta olduğunu görüyoruz. Bunda kayıt ücretinin biraz pahalı olmasının önemi büyükse olsa da, diğer önemli bir nokta da, insanların hala bu alan adına güvenemiyor olmasıdır.

Ben dizi fan siteleri üzerine siteler açıyorum 2-3 yıldır. Bu sene ilk kez .co uzantılı bir alan adı üzerinde çalıştım. diziadi.co ve xxxxdizisi.co şeklinde 2 site açtım. İçerikleri kendim yazdım. Oyuncuların biyografileri, dizi yada oyuncuları hakkında çıkan haberler, fragmanlar vs.. İllegal hiçbir içerik bulundurmadım. 1 ay gibi kısa bir sürede, birkaç tanıtım yazısı, birkaç forum tanıtımı ve birkaç link ile ilk 5 arasına geldiler. Yani ilk sayfa 5. sıra ile 10. sıra arasında değişiyorlar. İlk sıralarda tabii ki, dizilerin resmi kanalları bulunuyor. Onlar geçilir mi ? Tabii ki geçilir. Fakat doğru bir strateji ile.

Kısacası .co uzantılı alan adları, sektöre ve yaptığınız çalışmaya göre Google ‘da iyi yerlere gelebilir diye düşünüyorum. Bana göre, abidikgubidikoyunoyna.com yerine oyun.co daha çok iş yapacaktır. Artık .com alışkanlıklarından kurtulmanın zamanı geldi diye düşünüyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂

Yazar hakkında

Cem

Günlük hayatta karşılaştıklarını kaleme almayı seven, araştırmacı ve az biraz bilgili biri.

Yorum yapın