Facebook ve Din İstismarı | Cem'in Günlüğü
Genel

Facebook ve Din İstismarı

Yazan: Kemal

Facebook, kolaylıkla üye olunabilinen bir sosyal ağ olduğu için, beraberindeki tehlikeleri de unutmamak gerekmektedir. İnsanların dinî duyguları kullanılarak beğendirilmesi yapılan sayfalar, daha sonraları terör örgütü yandaşı, partizan, anarşist kişiler tarafından açıldığı tespit edildiğinde geç kalınmaktadır.

Bu tarz insanlar, insanların duygularını istismar ederek, kendilerine getirim eldesi yapmaktadırlar. Bu açıdan, Facebook’ta, akıllıca davranmak gerekir. Dini alet edenlerin, ne gibi sloganlarla sayfa beğendirmeye çalıştıkları zaten herkes tarafından bilinmektedir. Din şarlatanlarının bu oyunlarına gelmemek için, bilinçli olmalı ve sadece sayfa beğenerek cennete gidebileceğimizi düşünmemeliyiz. Bu açıdan, insanların dikkatli olmalarında fayda var. Nitekim Facebook bir günlük yaşam modülü değildir. Facebook en basit tabiri ile bir sosyal ağdır ve amacının aşılarak kullanılmasına kimse müsaade etmemelidir.

Facebook, aslında reklâm sektörünün aşırı büyümesinin dışa vurumudur. Nitekim bir ürünün satışı için, televizyon programlarının daha çok reyting elde etmesi için, birinin ünlü olma çabalarının başarılı olması için kullanılabilmekte olan Facebook, din istismarı yaparak, bu amaçları güden kişiler tarafından doldurulmuş durumda.

Bunlardan kurtulabilinebilmesi için, din istismarı yapan bir sayfayı gördüğünüz anda, “Şikâyet Et/Engelle” seçeneğine tıklayarak, şikâyette bulunabilirsiniz.

Yazar hakkında

Kemal

Yorum yapın