Google güncellemelerinin amacı nedir? | Cem'in Günlüğü
Eleştirilerim

Google güncellemelerinin amacı nedir?

Google güncellemelerinin amacı nedir?Google panda, penguen güncellemesinden sonra, şimdide zebra güncellemesi konuşuluyor. Resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Fakat yeni bir güncellemenin kapıda olduğuna kesin gözüyle bakılıyor.

Bir seo uzmanı değilim. B işlerin püf noktalarını bilmem. Klasik bir internet kullanıcısıyım. Ama biraz meraklı sayılırım. Bu güncelleme konularıyla ilgili yazılan yazıları mutlaka okurum. Herkes farklı birşeyler söyler. Aslında hep böyle olmuştur:)

Google neden güncelleme yapar ?

Google’ın çıkış amacı “ İnsanlara faydalı olma “ cümlesinde gizlidir aslında. Tamam Matt Cuts bu işten para kazandı kabul. İlk amaç daha çok kazanmak. O da tamam. Ama bu güncellemeleri yapmasa da, Google’ın tahtını kimse kolay kolay sallayamaz.

Peki o zaman niye devamlı bir güncelleme içindeler ? Bu sorunun cevabı da yukarıdaki cümlede gizli aslında.
Google, faydalı, işe yarayan, özgün içerikler sunan, ziyaretçi odaklı siteleri, arama sonuçlarında yukarıda tutmak istiyor. Fakat yerli ve yabancı webmaster’lar, bu algoritmaların dengesini bozacak çalışma içerisinde olduklarından, bir türlü kaliteli siteler ön sıralarda yer alamıyor.

Hacklink, spam bloglar, wiki, ziyaretçi defteri vs.. yöntemlerle, içi boş olan spam siteleri üst sıralara taşıyorlar. Bunun gibi, belki de bilmediğimiz binlerce yöntem mevcut. Google bunlardan birine önlem alsa, diğeri ortaya çıkıyor. Milyonlarca internet sitesinin olduğu düşünülürse, aslında bunları temizlemenin hiçte kolay olmadığı ortaya çıkacaktır.

Örneğin; Google arama motoruna “ Araba “ yazıyorsunuz. Gelen arama sonuçlarında “ Araba Oyunları “ sitelerinden bazılarını görüyorsunuz. Fakat ne alaka değil mi? Araba oyunu arayacak olsam direk olarak “ Araba oyunları “ yazarım. Ama illegal yöntemler neticesinde böyle durumlarla karşılaşıyoruz.

Youtube’den örnek verelim. Arama kısmında “ Ronalda Frikik “ yazdınız. Fakat gelen sonuçlara bakınca, “ Frikik görüntüleri” ni görüyorsunuz. Bu frikikler futbol oyunundan değil. Çeşitli sanatçıların verdiği frikikler oluyor.
Hal böyle olunca, Google mühendisleri sürekli bu duruma engel olamak için çalışma yapıyorlar. Panda, Penguen, Zebra, Kuala vs.. Adı her ne olursa olsun. Güncellemelerin hepsi, insanlık adına bir fayda sağlamak için yapılıyor. Tabii bazen sap ile saman birbirine karışıyor. Ama kurunun yanında yaşta yanar. Bireysel düşünmemek gerekiyor. “ Benim sitemin hitleri düştü, Allah belanı versin Google “ gibi sözler, bana hiç doğru gelmiyor. O hitler arttığı zaman “ Sen büyüksün Google “, düştüğünde “ Beter ol Google “ demek hiç etik değil. Doğruda yapsa, yanlışta yapsa, tüm webmaster’ların en büyük destekçisi her zaman Google olmuştur.

Yazar hakkında

Cem

Günlük hayatta karşılaştıklarını kaleme almayı seven, araştırmacı ve az biraz bilgili biri.

Yorum yapın