Güvenlik Zafiyetlerinden Nasıl Korunulur? | Cem'in Günlüğü
Genel

Güvenlik Zafiyetlerinden Nasıl Korunulur?

Yazan: Kemal

İnternet yazılımcılarının ve geliştiricilerinin yoğun olarak uğradığı yazılımsal veya sunucudan kaynaklı web saldırılarından korunmak ve risk unsurlarını en aza indirmek amacı ile yapabileceği pek çok çalışma mevcuttur. Yazılımcının veya geliştiricinin kendini geliştirmesi bu çalışmaların başında gelmektedir. Güvenlik zafiyetlerinin iyice öğrenilmesi ve ne gibi önlemler alınabileceği hususunda çalışmalar yürütmesi gerekmektedir.

 

İnternet üzerinde geliştirilen her uygulamaya, nasıl saldırılacağı bilinmeden, nasıl korunulacağı hakkında bir fikir geliştirmek deli saçması olmaktan öteye geçmeyecektir. İnternet sitelerinin yazılım dillerine bağlı olarak geliştirilen saldırı yöntemlerini iyi çözümlemek ve analiz etmek başlıca izlenilecek yollardan bazılarıdır. İnternet sistemlerinin, PHP, ASP, ASP.net gibi yazılım dilleri üzerinde, birkaç fonksiyon yardımı ile güvenliğinin sağlanmasının mümkün olmadığı bilinmelidir.

 

Güvenlik zafiyetleri, sadece yazılımsal olarak doğmadığı gibi, sadece sunucudan kaynaklı da ortaya çıkmaz. Kullanıcı tabanlı güvenlik zafiyetleri de es geçilmemeli ve yazılım geliştiricisinin kullanıcı veya müşteriyi iyice bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapması gerekmektedir. Bu çalışmalara, Kişisel Güvenlik, Ağ Güvenliği, Sunucu Güvenliği ve Yazılım Uygulamaları Güvenliği gibi kategoriler eklemek mümkündür.

Yazar hakkında

Kemal

Yorum yapın