Hosting alırken dikkat edilmesi gerekenler | Cem'in Günlüğü
Tavsiyelerim

Hosting alırken dikkat edilmesi gerekenler

Yazan: Cem

Hosting alırken dikkat edilmesi gerekenlerHosting alırken dikkat edilmesi gerekenler

Hosting alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi kriterlere bakılmalı ? Ne kadar sürelik host almalı? Gelin bu sorulara birlikte yanıt arayalım.

Müşteri yorumları

Öncelikle, bir firmadan hosting yada sunucu hizmeti almadan, internette kısa bir araştırma yapmalısınız. Webmaster siteleri başta olmak üzere, bu firmalar hakkında açılmış olan konulara, yapılmış olan yorumlara bir göz atın. Kaç senedir hosting hizmeti verdiğini, kurumsal bir firma olup olmadığını, bu firmaları kullanan müşterilerin memnuniyetlerini yada şikayetlerini okuyun. Daha sonra bir fiyat araştırması yapın.

Aylık abonelik alın

Hosting yada sunucu hizmeti almayı düşünüyorsanız, ödemelerinizi mutlaka aylık olarak yapın. Bu sizin maddi açıdan zarara uğramanızı önleyecektir. Çünkü birçok firma, çeşitli sorunlar yaşıyor ve maalesef bu sorunları fazlasıyla müşterilerine yansıtıyorlar. Sadece dolandırma amaçlı açılmış olan hosting firmalarını saymıyorum bile.

Kurumsal bir firmadan hizmet

Alacağınız hizmet, mutlaka kurumsal bir firma olsun. Yani bir iş yeri adresi, sabit telefonu, Yer Sağlayıcı belgesi olsun. Hesaplar, firma isminde olsun. İnternet siteleri amatör bir görünümden uzak olsun.

Sık sık yedek alın

Yukarıda yazılı olan bilgilere göre bir firma ile anlaştınız. Ama bu firmanın bile %100 garantili olacağını düşünmeyin. Her ne kadar firmalar yedek aldıklarını söyleselerde, siz çok güvenmeyin. Kendi yedeklerinizi düzenli olarak alın. Kişisel bilgisayarınızda, güvenli bir yerde saklayın. Olası aksiliklerde, kısa süre içinde toparlayabilirsiniz.

İşin teknik boyutuna girmedim. Çünkü teknik konularda çok sağlam bilgiler veremem. Fakat iyi bir araştırma yapmadan kesinlikle hizmet almayın. Hele ki sponsor hosting olayına kesinlikle girmeyin.

Yazar hakkında

Cem

Günlük hayatta karşılaştıklarını kaleme almayı seven, araştırmacı ve az biraz bilgili biri.

Yorum yapın