Hukuk Zaferi mi Yoksa Ayıbı mı ? | Cem'in Günlüğü
Eleştirilerim

Hukuk Zaferi mi Yoksa Ayıbı mı ?

Yazan: Cem

Hukuk Zaferi mi Yoksa Ayıbı mı ?Hukuk Zaferi mi Yoksa Ayıbı mı ? Yazımı okuduktan sonra siz karar verin.

Dün Facebook’ta bir arkadaşım paylaşmış. Haberi okuduktan sonra, o vatandaş için gerçekten üzüldüm. Neden mi üzüldüm ? Bilgisizliğine, düşüncesizliğine ve meslek etiğine sığmayacak olan hareketine üzüldüm. Şimdi detayları anlatayım.

Bir internet sitesinde yer alan habere göre, Balıkesir’de bir avukat olan G. Ş., Savaştepe Caddesi üzerinde seyir ederken, 56 km/h ile radara giriyor ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 51. maddesinin 2. fıkrası gereği 189 TL ceza yazılıyor. Çok saygıdeğer! avukatımız, çok sinirleniyor ve tüm klavye delikanlılarının yaptığı gibi, Facebook üzerinden bu cezayı paylaşıyor ve şunu yazıyor : ” Sevgili polis arkadaşlar aynı hassasiyeti memleketi soyan hırsızlar için de göstermenizi bekliyorum

Olay gerçekten trajikomik. Ama bununla da bitmiyor. Avukat hanımefendi cezaya itiraz ediyor ve kendini kanundan üstün gören bir hakim itirazı kabul ediyor ve cezayı iptal ediyor. İşin belki de en üzücü tarafı ” HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ ” diye haber yapan gazete.

2918 sayılı Karayolları Trafik KANUNU ( Kanunu büyük yazdım ki bazıları iyice öğrensin diye ) ‘nun 51. maddesinin 2. fıkrasının a bendi der ki : ” Hız sınırlarını %10 dan %30 a kadar aşmak (%30 dahil) yasaktır. Cezası, 2015 yılı için 189 TL’dir

Radar görüntüleri, herkesin bildiği gibi kayıt altındadır. İtiraz yada denetleme halinde, kayıtlar istenir ve görüntüler kontrol edilir. Eğer hızlı gitmediğinizi düşünüyorsanız tabii ki itiraz edebilirsiniz. Binde bir bile olsa, hata payı vardır. Ancak…. Yapılan bir ihlal varsa ve bu ihlal hiçe sayılarak iptal ediliyorsa ve bu da hukukun zaferi olarak lanse ediliyorsa, orada dur demek lazım.

Trafik kazalarının yaklaşık %95’i sürücü hatalarından meydana gelir. Sürücü hatalarından meydana gelen kazaların yaklaşık %70’i aşırı hızdan kaynaklanır. Olaya sadece ceza olarak bakan cahiller, bu istatistikleri iyi öğrenmeli.

Hırsızlık Büro ile Trafik Büro’nun farklı işler yaptığını bilmeyecek kadar bilgisiz yada düşüncesiz olanlara ise ne desek boş. Hele ki bu kişiler avukatsa, vah memleketim vah…

Madalyonun bir de diğer tarafı var. Bir avukat düşünün. Kanunları uygulamak ve örnek olmakla mükellef. Ama aynı avukat, söz konusu şahsi menfaatleri olduğunda, kanunları hiçe sayabiliyor. Kanunlara uygun olarak yazılan cezaları iptal eden hakimlere ise ne diyeceğimi inanın bilmiyorum.

Çok uzatmadan ve sizleri sıkmadan yazımı sonlandırmak istiyorum. Ama bitirirken, bu örnek olmaya çalışan saygıdeğer! avukat hanıma da şunu söyleyeceğim. Eğer bir gün sevdiğiniz biri, aşırı hızla giden bir sürücü yüzünden zarar görürse, aynı fikirde olabilecek misiniz ? Tabii ki hayır. O zaman da eminim şunu diyeceksiniz : ” 100 km ile gidilmesi gereken bir yerde sen 150 ile gitmişsin. 100 ile gitseydin bu kaza olmazdı ” diyerek, kasıtlı adam öldürmekten yargılanmasını isteyeceksin. İnşallah bunlar olmaz. Çünkü senin düşüncesizliğin yüzünden kimsenin zarar görmesini istemem.

Ayrıca eklemek isterim ki, yazılan cezalardan trafik polislerinin cebine 5 kuruş girmiyor. Maaşlarından yaklaşık 1000 TL her ay vergi ödüyorlar ( Benim vergilerimle maaş alıyorsun diyenlere ) . Aynı cezalar onlara da yazılıyor, eğer aynı ihlali yaparlarsa. Çünkü kanun herkes için eşit muamele yapılmasını söylüyor. Her ne kadar çoğu zaman bu uygulanmasa da, uygulayanlara saygı duymak gerekiyor.

Ha, son bir not daha sana. Devlet hız limitlerini uygularken, senin gibileri düşünerek %10 avans vermiş. Ama görüyorum ki hakimlerin bireysel karar verebileceğini düşünememiş. En kısa zamanda, trafik cezaları için ehil hakimlerin görevlendirilmesi gerekiyor ( Sözüm, kanunlara bağlı, vatanını seven ve kurallara saygı duyan hakim ve avukatlarımız için değildir. Onlara canımız feda )

Yazar hakkında

Cem

Günlük hayatta karşılaştıklarını kaleme almayı seven, araştırmacı ve az biraz bilgili biri.

Yorum yapın