Hukuk Zaferi mi Yoksa Ayıbı mı ?

29.11.2015 tarihinde Eleştirilerim kategorisine eklenmiş, 934 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Hukuk Zaferi mi Yoksa Ayıbı mı ?Hukuk Zaferi mi Yoksa Ayıbı mı ? Yazımı okuduktan sonra siz karar verin.

Dün Facebook’ta bir arkadaşım paylaşmış. Haberi okuduktan sonra, o vatandaş için gerçekten üzüldüm. Neden mi üzüldüm ? Bilgisizliğine, düşüncesizliğine ve meslek etiğine sığmayacak olan hareketine üzüldüm. Şimdi detayları anlatayım.

Bir internet sitesinde yer alan habere göre, Balıkesir’de bir avukat olan G. Ş., Savaştepe Caddesi üzerinde seyir ederken, 56 km/h ile radara giriyor ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 51. maddesinin 2. fıkrası gereği 189 TL ceza yazılıyor. Çok saygıdeğer! avukatımız, çok sinirleniyor ve tüm klavye delikanlılarının yaptığı gibi, Facebook üzerinden bu cezayı paylaşıyor ve şunu yazıyor : ” Sevgili polis arkadaşlar aynı hassasiyeti memleketi soyan hırsızlar için de göstermenizi bekliyorum

Olay gerçekten trajikomik. Ama bununla da bitmiyor. Avukat hanımefendi cezaya itiraz ediyor ve kendini kanundan üstün gören bir hakim itirazı kabul ediyor ve cezayı iptal ediyor. İşin belki de en üzücü tarafı ” HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ ” diye haber yapan gazete.

2918 sayılı Karayolları Trafik KANUNU ( Kanunu büyük yazdım ki bazıları iyice öğrensin diye ) ‘nun 51. maddesinin 2. fıkrasının a bendi der ki : ” Hız sınırlarını %10 dan %30 a kadar aşmak (%30 dahil) yasaktır. Cezası, 2015 yılı için 189 TL’dir

Radar görüntüleri, herkesin bildiği gibi kayıt altındadır. İtiraz yada denetleme halinde, kayıtlar istenir ve görüntüler kontrol edilir. Eğer hızlı gitmediğinizi düşünüyorsanız tabii ki itiraz edebilirsiniz. Binde bir bile olsa, hata payı vardır. Ancak…. Yapılan bir ihlal varsa ve bu ihlal hiçe sayılarak iptal ediliyorsa ve bu da hukukun zaferi olarak lanse ediliyorsa, orada dur demek lazım.

Trafik kazalarının yaklaşık %95’i sürücü hatalarından meydana gelir. Sürücü hatalarından meydana gelen kazaların yaklaşık %70’i aşırı hızdan kaynaklanır. Olaya sadece ceza olarak bakan cahiller, bu istatistikleri iyi öğrenmeli.

Hırsızlık Büro ile Trafik Büro’nun farklı işler yaptığını bilmeyecek kadar bilgisiz yada düşüncesiz olanlara ise ne desek boş. Hele ki bu kişiler avukatsa, vah memleketim vah…

Madalyonun bir de diğer tarafı var. Bir avukat düşünün. Kanunları uygulamak ve örnek olmakla mükellef. Ama aynı avukat, söz konusu şahsi menfaatleri olduğunda, kanunları hiçe sayabiliyor. Kanunlara uygun olarak yazılan cezaları iptal eden hakimlere ise ne diyeceğimi inanın bilmiyorum.

Çok uzatmadan ve sizleri sıkmadan yazımı sonlandırmak istiyorum. Ama bitirirken, bu örnek olmaya çalışan saygıdeğer! avukat hanıma da şunu söyleyeceğim. Eğer bir gün sevdiğiniz biri, aşırı hızla giden bir sürücü yüzünden zarar görürse, aynı fikirde olabilecek misiniz ? Tabii ki hayır. O zaman da eminim şunu diyeceksiniz : ” 100 km ile gidilmesi gereken bir yerde sen 150 ile gitmişsin. 100 ile gitseydin bu kaza olmazdı ” diyerek, kasıtlı adam öldürmekten yargılanmasını isteyeceksin. İnşallah bunlar olmaz. Çünkü senin düşüncesizliğin yüzünden kimsenin zarar görmesini istemem.

Ayrıca eklemek isterim ki, yazılan cezalardan trafik polislerinin cebine 5 kuruş girmiyor. Maaşlarından yaklaşık 1000 TL her ay vergi ödüyorlar ( Benim vergilerimle maaş alıyorsun diyenlere ) . Aynı cezalar onlara da yazılıyor, eğer aynı ihlali yaparlarsa. Çünkü kanun herkes için eşit muamele yapılmasını söylüyor. Her ne kadar çoğu zaman bu uygulanmasa da, uygulayanlara saygı duymak gerekiyor.

Ha, son bir not daha sana. Devlet hız limitlerini uygularken, senin gibileri düşünerek %10 avans vermiş. Ama görüyorum ki hakimlerin bireysel karar verebileceğini düşünememiş. En kısa zamanda, trafik cezaları için ehil hakimlerin görevlendirilmesi gerekiyor ( Sözüm, kanunlara bağlı, vatanını seven ve kurallara saygı duyan hakim ve avukatlarımız için değildir. Onlara canımız feda )

İlgili Terimler :
Yazar Hakkında
Cem

Yazar : Cem

Yazar Hakkında : Günlük hayatta karşılaştıklarını kaleme almayı seven, araştırmacı ve az biraz bilgili biri.

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Bir Trafik Polisi ile röportaj
Bir Trafik Polisi ile röportajYaklaşık 10 yıldır trafik polisi olan bir arkadaşımız ile
Blogspot.com.tr adresini Blogspot.com 'a yönlendirme
Blogspot.com.tr adresini Blogspot.com ‘a yönlendirmeGoogle blog hizmetinde bir takım değişiklikler yaptı. Bunlardan en
Makale yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Makale yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?Özellikle internet sitesi sahiplerinin en çok ihtiyaç duyduğu konuların
komik-resimler
Komik ResimlerBeğendiğim, hoşuma giden, güldüğüm resimleri sitemde paylaşmaya karar verdim.

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Bir Trafik Polisi ile röportaj
Bir Trafik Polisi ile röportajYaklaşık 10 yıldır trafik polisi olan bir arkadaşımız ile
Makale yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Makale yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?Özellikle internet sitesi sahiplerinin en çok ihtiyaç duyduğu konuların
Acemi webmasterdan Seo tavsiyeleri
Acemi webmasterdan Seo tavsiyeleriSEO yani arama motoru optimizasyonu, oldukça kapsamlı bir konu
İlginç evlilik teklifleri
İlginç evlilik teklifleriBu yazımda, sizlere akla gelebilecek en ilginç ( Bana

Son Yapılan Yorumlar

Bir Trafik Polisi ile röportaj için Cem diyorki;

Nereye kayıt olmak istiyorsunuz ?

Bir Trafik Polisi ile röportaj için Emirhan diyorki;

Nasıl kayıt olabilirim

Bir Trafik Polisi ile röportaj için emel diyorki;

evet arkadaşlar bende geleceğin yunus polis adayıyım herkeze başarılar...