Kadına Şiddet | Cem'in Günlüğü
Yaşam

Kadına Şiddet

Yazan: Cem

Medyada sıklıkla karşılaşıyoruz aslında. Kadına şiddet haberleri, görüntüleri vs.. Peki sms kadına şiddeti nasıl önleyebiliriz? Neler yapılabilir?

Son günlerde haber programlarında, kadına şiddete yönelik eylemleri görüyoruz. Bazı kadınlar, kendilerini demir parmaklıklara zincirleyip protesto ediyorlar. Aslında amaç çok güzel. Fakat gerçekleştirme konusunda bazı eleştirilerim var.
Şimdi bu kadınlar, kendilerini zincirliyorlar. Tamam. Fakat amaç nedir? Yani neden kendinizi zincirliyorsunuz?
İzinsiz bir gösteri olduğundan, polisin müdahale etmesi kaçınılmazdır. Polis müdahale ettiğinde ise, tepki gösteriliyor.
İzinsiz her gösteriye, amaç ne olursa olsun, polis müdahale eder. Çünkü kanunlar ve büyüklerimiz böyle söylüyor. Bu yüzden polis kardeşlerimiz düşman gibi görünmesin. Onların yapabileceği birşey yok. Peki ama ne yapılmalı?
Yanlış olan birşeylere dikkat çekmek güzel bir şey. Fakat bunu yaparken biraz daha zekice davranmak lazım. Bir gösteri yapılacaksa, ilgili kurumlardan izin alınsın. Yakıp-yıkmak tarzında değil, oldukça yumuşak ve ince bir gösteri yapılsın. Eminim birçok kişi tarafından destek görecektir. Yoksa bu şekilde, sadece şov yapan birkaç kadın görüyorum ben.

Gelelim kadına şiddet eden erkek müsfettelerine. Ya arkadaş cidden ben anlamıyorum. Bir adam karısını, sevgilisini yada herhangi bir kadını neden döver, yaralar yada öldürür. Sen erkeklik vazifelerini yerine getiremiyorsan kadın ne yapsın? Bir adam karısından boşanıyor. Bir zaman sonra kadın, başka bir erkekle görüşmeye başlıyor. Sonra da eski kocası bunu yediremiyor ve şiddete başvuruyor. İyi de arkadaşım sen boşanmışsın. Olay bitmiş. Madem seviyorsun, karına değer vereceksin. Onu insan yerine koyacaksın. Kendini dev aynasında görüp, onu aşağılamayacaksın. Eziyet etmeyeceksin. Tüm bunları yapıyorsan, arkasından ağlamayacak, gitmeyeceksin. Delikanlı olacak ve kadına el kaldırmayacaksın.

Gelelim yasalara. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına, bazen hepimiz isyan ediyoruz. ” Bunun cezası bu mu ” diye soruyoruz. Elbette ki, herkesi memnun etmek mümkün değildir. Fakat bazı yasaların gerçekten değişmesi lazım. Her şiddet gören, her tehdit alan kadına bir polis verilemeyeceği için, bu gibi durumlara sebep veren kişilere daha ağır ceza verilmesi gerekiyor. Eminim çok yakında gereken düzenlemeler yapılacaktır.

Yazar hakkında

Cem

Günlük hayatta karşılaştıklarını kaleme almayı seven, araştırmacı ve az biraz bilgili biri.

Yorum yapın