Kredi Notu Sorgulama, Öğrenme | Cem'in Günlüğü
İnternet

Kredi Notu Sorgulama, Öğrenme

Yazan: Cem

Birçok kişi bankalardan kredi çekmek istediği zaman kredi notu sorunu ile karşılaşır. Eğer siz de kredi notunuzdan dolayı kredi çekemiyorsanız kredi notunuzu yükseltmeyi deneyebilirsiniz. Ancak kredi başvurusunda bulunmadan önce ilk olarak kredi notunu sorgulatmanız sizin için daha iyi olacaktır. Günümüzde teknolojinin de gelişmesi sayesinde kredi notunu artık çok daha kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Bunun için farklı platformları kullanmanız mümkün. Kredi notunuzu nasıl öğreneceğinizi ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  • Kredi notu sorgulaması Findeks üzerinden yapılabilmektedir. Findeks üzerinden kredi notu sorgulaması yapabilmek için ilk olarak Findeks sistemine üye olmanız gerekiyor. Belirli bir ücret ödemesi yaptıktan sonra kredi notunuzu öğrenmiş olacaksınız.
  • Kredi notu aynı zamanda SMS üzerinden de öğrenilmektedir. SMS ile kredi notunuzu öğrenmek istediğinizde yine belirli bir ücreti gözden çıkartmanız gerekiyor.
  • Son zamanlarda uygulamaya konan BKM Express ile de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. BKM Express ile kredi notu sorgulaması yapmak ise sadece 1.18 TL’dir.

Bankalardan Kredi Alabilmek İçin Kredi Notunuz Kaç Olmalıdır?

  • Kredi çekecek olan birçok kişi kredi çekebilmek için kredi notunun en az kaç olması gerektiğini merak eder.
  • Kredi çekmek istiyorsanız kredi notunuzun en düşük az riskli grubunda olması gerekiyor. Daha düşük puanlarda ise hiçbir bankadan kesinlikle kredi alamazsınız. Ayrıca az riskli grubunda dahi olsanız her banka size kolay kolay kredi vermeyi kabul etmeyecektir.
  • Sorunsuz bir şekilde kredi çekmek istiyorsanız kredi notunuzun en az iyi grubunda olması gerekir. Bu sayede hiçbir sıkıntı yaşamadan kredi çekebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

  • Kredi notunuz düşük olduğu zaman ilk etapta bunu yükseltmek istersiniz. Ancak birçok kişi kredi notunu nasıl yükselteceğini bilmez.
  • Kredi notunu yükseltmek için geçmiş yıllara ait olan kredi borçlarınızı ödemelisiniz. Ek olarak güncel kredi borçlarınızı da zamanında ödüyor olmanız gerekecek.
  • Kredi gibi kredi kartı borçlarınızı da düzenli olarak ödemeniz şart. Aksi durumda ne yaparsanız yapın kredi notunuz yine düşmeye devam edecektir. Bu da bankalardan kredi çekerken sorun yaşamanıza neden olur.

Kaynak

Yazar hakkında

Cem

Günlük hayatta karşılaştıklarını kaleme almayı seven, araştırmacı ve az biraz bilgili biri.

Yorum yapın