Kuzey Güney ve Kanal D | Cem'in Günlüğü
Eleştirilerim

Kuzey Güney ve Kanal D

Yazan: Cem

Kuzey Güney ve Kanal DKuzey Güney dizisi, önümüzdeki hafta final yapacak. Final bölümünde ne olacak ? Hepimiz merak ediyoruz.

Kuzey Güney dizisini bir arkadaşımın önerisiyle izlemeye başladım. Yaklaşık 10 bölüm sonra başladım izlemeye. Fakat ilk 10 bölümü internetten izledim. İlk bölümden itibaren ilgimi çekti. Ve sıkı bir takipçisi oldum.

Her ne kadar senariste ara sıra kızsam da, gayet güzel bir hikayesi var. Ha kızdığım noktayıda söyliyeyim. Güney karakterine inanılmaz bir torpil geçiyor 🙂 Dizide belkide sevilmeyen karakterlerin başında gelir. Fakat ne hikmetse, her durumda avantajlı çıkan taraf oluyor. Belkide diziyi izlettiren şeylerden biride budur 🙂

Her neyse.. Konuyu fazla dağıtmayayım. Benim burada değinmek istediğim nokta, Kuzey Güneyin başarısı yada başarısızlığı değil, Kanal D’nin izlediği tutumdur.

Muhteşem Yüzyıl’a rakip olma amacıyla yayına başladı. Kıvanç Tatlıtuğ’un formunun zirvesinde olması, belkide Kanal D’nin oldukça umutlu olmasına neden oldu. Aslında dizi gerçekten de farklı ve keyifli bir senaryoya sahip. Oyuncular üzerine düşeni eksiksiz yerine getiriyorlar. Fakat bir türlü istenilen seviyeye gelemedi. Ha, bu demek değil ki dizi ilgi görmedi. Aksine oldukça fazla beğeni topladı. Fakat karşılarında benim hiç sevmediğim, fakat her ne hikmetse halkımızın çok sevdiği ve vazgeçemediği bir Muhteşem Yüzyıl vardı. Hal böyle olunca, Kanal D istediği reytingi alamadı ve Kuzey Güney’in yayın saatini değiştirdi.

Bu sefer daha radikal bir karar vererek, yeni başlayan ” Merhamet ” isimli diziyi koydu Muhteşem Yüzyıl’ın karşısına. Beklendiği gibi yeterince ilgi görmedi.

Gelelim Kanal D yönetimine olan eleştirilerime…

Öncelikle Kuzey Güney’in yayın saatini değiştirmek, bana göre tam bir fiyaskoydu. Gününü değiştirebilirlerdi. Ama saat 22:00’da yayınlatmak gerçekten olmadı. Dizinin hayranlarını bu karar oldukça üzdü.

Diğer bir faktör, dizinin yayın saatini her hafta 22:00 olarak gösterip, 22:30’da başlatmaları. Dakika bazlı yanılsamaları anlarım. Ama koskoca yarım saat var arada. Buda bana Kanal D’nin bunu bilerek yaptığı izlenimini uyandırıyor.

En çok kızdıran durum ise, reklam arası dizi izlemek. RTÜK bir aralar sınırlama getirmişti. Fakat anlaşılan o ki, artık eskisi kadar üzerinde durmuyor reklamların. 10 dakika dizinin ardından 15 dakika reklama girilmesi, beni oldukça kızdırıyor. Tamam, o kanalda çalışan kişilerde ekmek yiyor. Ama bu kadar abartmanın anlamı yok.

Türkiye’de şu an Kanal D ve Atv arasında gidip gelen bir liderlik yarışı olduğunun farkındayım. Fakat keşke bunları sadece reyting ve para kaygısı ile yapmasalar. Keşke birazda kendilerini izleyici yerine koyarak hareket etseler. Ama nafile…

Uzun lafın kısası, severek izlediğim dizilerin başında gelen Kuzey Güney, maalesef haftaya final yapacak. Kesin bir açıklama yapılmadı. Ama söylentiler bu yönde. Bakalım, dizinin final bölümünde neler yaşanacak….

Yazar hakkında

Cem

Günlük hayatta karşılaştıklarını kaleme almayı seven, araştırmacı ve az biraz bilgili biri.

Yorum yapın