Makale yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

18.01.2013 tarihinde Tavsiyelerim kategorisine eklenmiş, 4.872 Kişi Okumuş ve 5 Yorum Yapılmış.

Makale yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?Özellikle internet sitesi sahiplerinin en çok ihtiyaç duyduğu konuların başında, sitelerine ekleyeceği makaleler gelmektedir. Peki ama düzgün bir makale nasıl yazılır?

İmla kurallarına uygun makaleler yazın

Bir makalenin etkili olabilmesi için, ilk olarak Türkçe Dilbilgisi Kurallarına uygun olması gerekmektedir. Tabii ki herkes, %100 düzgün Türkçe konuşamaz yada yazamaz. Fakat hataları en aza indirmek, bir makalenin kalitesini o denli arttıracaktır.
İnternet sitelerine baktığımızda, birçok makalede belirgin imla hatalarını görebiliyoruz. Özellikle noktalama işaretleri, maalesef kullanılmıyor. Her zaman verdiğim bir örneği vermek istiyorum. “ Oku, baban gibi eşek olma “ ve “ Oku baban gibi, eşek olma “. Bakın, iki cümle arasında ki tek fark virgülün bulunduğu yer. Fakat anlamları nasıl da değişiyor değil mi?
İnternet sitelerinde sıklıkla karşılaştığım kelime hatalarından birkaç örnek vereyim. “ Madur, herkez, hayla “. Bu kelimeleri maalesef birçok kişi yanlış kullanıyor. Kelimelerin doğrusu : Mağdur, herkes ve hâlâ’dır.
İşte noktalama işaretleri böylesine önemlidir. Bu sebeple bu konuya çok dikkat etmelisiniz.

Akıcı ve anlaşılır bir dil kullanın

Yazdığınız yazının okuyanı sıkmaması çok önemlidir. Bu yüzden, yazınızı çok uzatmayın. Konudan çok fazla sapmayın. Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine dikkat etmeniz, okuyucularınızın sıkılmamasını sağlayacaktır.
Makalelerinizin uzunluğu 150-250 kelime arası olsun. Tabii bu bir kıstas değildir. Anlatacağınız konuya göre yazınızın uzunluğunu belirleyebilirsiniz. Fakat yaptığım araştırmalar, okuyucunun 250 kelimeden uzun yazılmış makaleleri okumaya üşendiğini gösteriyor. %100 herkes böyle diyemem. Fakat emin olun %85’lik bir kısım için söylediğim geçerlidir.
Google için 200 kelimenin altındaki makaleler önemli değil diye bir söylenti var. Bilmiyorum bunu ispatlayabilecek olan var mı. Fakat herşeyi google’a göre planlarsak, çok fazla bir yol kat edeceğimizi pek düşünmüyorum. Sonuçta google’da insanlar için faydalı olan siteleri, insanların fazla vakit geçirdiği, girenlerin bir daha girdiği siteleri önemsiyor. O halde makalelerinizi, Google’a göre değil de, ziyaretçinize göre yazın.

Seo uyumlu makaleler yazın

Seo kelimesini, internet siteleriyle haşır neşir olan, internet sitesi sahibi olan hemen hemen herkes biliyordur. Seo uyumlu makaleler demek, anahtar kelimelerinizi düzgün bir şekilde kullanmak demektir. Daha doğrusu herkes böyle biliyor. Fakat işin özü bu olsa da, tamamı böyledir diyemeyiz.
Yazdığınız yazının arama motorlarına uygun, onların ve ziyaretçinin seveceği türden olmasını istiyorsanız, aşağıda maddeler halinde vereceğim kısımlara dikkat edin.
– Başlık ne çok kısa, ne de çok uzun olsun. İnsanların arama motorlarına yazıp arattığı cümlelerden başlık seçmeye özen gösterin. ( Örneğin : Samsung Galaxy S3 kaç para )
– Yazınınız ilk paragrafı, yani giriş bölümüne, yazınızın ana fikrini yazın. Arama motoru sonuçlarında, ilk 160 karakterin göründüğünü ve bu bölümün insanların aradığı şeyi vermesine özen gösterin.
– Yazınızda birkaç başlık atın. ( Bu makalede, kalın ile yazılan kısımlar alt başlıktır ve çok önemlidir )
– Anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edin. Anahtar kelimenizi ne çok fazla nede çok az kullanmayın. Bir makale içerisinde, 3 yada 4 kez geçmesi yeterlidir.
– 5 taneden fazla etiket kullanmamaya özen gösterin. Etiketleriniz, yazınızı anlatan ve en çok aranma ihtimali olan kelimelerden oluşsun.

Özgün yazılar yazın

Bu özgünlük kavramı, özellikle webmaster sitelerinde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Özgün makale, daha önce yazılmamış yada kullanılmamış makale anlamına geliyor. Ha birde, re-write denilen yeniden yazma olarak adlandırılan makale türü var. Burada da, yazılmış olan makalenin birkaç kelimesi değiştirilerek yayınlanıyor. Burada ki amaç, Google’ı kandırmak. Fakat boşuna uğraştan başka bir şey değildir. Google’ı kandırsanız da, ziyaretçilerinizi kandıramazsınız.

Baştan savma yazılar yazmayın

Şimdilerde birçok kişi, ücretli olarak makale yazıyor. Alın teri ile para kazanılmasına kesinlikle karşı değilim. Fakat, sağdan soldan aldığı makalelerin, birkaç kelimesini değiştirerek, özgün adı altında satılmasına, inanın çok kızıyorum. Benimde birkaç kez başıma geldi. Para kazanmak güzel bir şey. Fakat daha güzel olanı, arkanızdan iyi konuşulması. Birilerinin sizi takdir etmeleridir.

Doğru bilgiler verin

Sadece özgün olmak için, bilmediğiniz konulara girmeyin. Özellikle sağlık alanında makale yazarken mutlaka ama mutlaka iyice araştırın. İnsanları yanlış yönlendirmeyin. Unutmayın, günümüzde çoğu kişi, Google’ı bir doktor olarak görmekte. Her ne kadar yanlış da olsa, insanların bu alışkanlıklarından kurtulmaları kolay değil. Bu yüzden, makale yazmadan önce araştırmanızı iyi yapın. Tabii ki yorumlarınızı katacaksınız. Fakat bunu yaparken dikkatli olun.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Biraz uzun bir yazı oldu. Fakat, oldukça önemli bir konu olduğu için tek bir başlık altında toplamak istedim. Tüm makale yazan arkadaşlarım dediklerime lütfen dikkat etsinler. Sağlıcakla kalın..

Yazar Hakkında
Cem

Yazar : Cem

Yazar Hakkında : Günlük hayatta karşılaştıklarını kaleme almayı seven, araştırmacı ve az biraz bilgili biri.

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sosyal Medya Ajansı
29 Ocak 2013 - 01:24

Bir sosyal medya ajansı çalışanı olarak müşterilerimizin kurumsal blogları içinde sürekli özgün içerik üretmekteyiz. Bu içeriklerin google tarafından üst sırada çıkması ve aynı zamanda okuyucuyu da içine alabilmesi için yukarıda söz ettiklerini uyguluyor, iyi dönüşler elde ediyoruz. Bilgileri paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim.

Sevgiler…

Mehmet Alemdar
24 Şubat 2013 - 12:33

merhaba,hocam cok iyi tesbitleriniz var,tesekkur ederim,tesbitlerinizden yaralandim…

Lise Puanları
05 Mart 2013 - 18:16

Maalesef son kısma (doğru bilgiler verin) kimse değer vermiyor gibi.

Faruk
04 Nisan 2014 - 21:49

Merhaba

Burda verilen bilginin çok ötesinde r10’daki konunuzda bilgi verilmiş. Size de konuyu açtığınız için teşekkür ediyorum.

Cem
07 Nisan 2014 - 14:59

Rica ederim. Aslında birçok webmaster platformunda açıyorum bu ve benzer konuları. Çünkü, bilgi paylaştıkça çoğalır. Bu tür platformlarda ben de çok şey öğreniyorum. R10’da ki konuda da birçok ustanın yorumuyla daha güzel bir noktaya geldi. İnşallah hakkıyla çalışan herkes karşılığını alır. Teşekkürler..

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Bir Trafik Polisi ile röportaj
Bir Trafik Polisi ile röportajYaklaşık 10 yıldır trafik polisi olan bir arkadaşımız ile
Blogspot.com.tr adresini Blogspot.com 'a yönlendirme
Blogspot.com.tr adresini Blogspot.com ‘a yönlendirmeGoogle blog hizmetinde bir takım değişiklikler yaptı. Bunlardan en
Makale yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Makale yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?Özellikle internet sitesi sahiplerinin en çok ihtiyaç duyduğu konuların
komik-resimler
Komik ResimlerBeğendiğim, hoşuma giden, güldüğüm resimleri sitemde paylaşmaya karar verdim.

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Bir Trafik Polisi ile röportaj
Bir Trafik Polisi ile röportajYaklaşık 10 yıldır trafik polisi olan bir arkadaşımız ile
Makale yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Makale yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?Özellikle internet sitesi sahiplerinin en çok ihtiyaç duyduğu konuların
Acemi webmasterdan Seo tavsiyeleri
Acemi webmasterdan Seo tavsiyeleriSEO yani arama motoru optimizasyonu, oldukça kapsamlı bir konu
İlginç evlilik teklifleri
İlginç evlilik teklifleriBu yazımda, sizlere akla gelebilecek en ilginç ( Bana

Son Yapılan Yorumlar

Bir Trafik Polisi ile röportaj için Cem diyorki;

Nereye kayıt olmak istiyorsunuz ?

Bir Trafik Polisi ile röportaj için Emirhan diyorki;

Nasıl kayıt olabilirim

Bir Trafik Polisi ile röportaj için emel diyorki;

evet arkadaşlar bende geleceğin yunus polis adayıyım herkeze başarılar...