Nerede O Eski Bayramlar | Cem'in Günlüğü
Eleştirilerim

Nerede O Eski Bayramlar

Yazan: Cem

Nerde O Eski BayramlarRamazan Bayramı geldi çattı. Tüm Türk ve İslam Aleminin Ramazan Bayramı Kutlu olsun. Allah, herkese mutlu, sağlıklı, huzurlu nice bayramlar geçirmeyi nasip etsin.

 

Bayram mesajımı verdikten sonra, asıl konuya geçmek istiyorum. Aslında yazacak o kadar çok şey var ki. Yine de sizleri sıkmamak için kısaca sitemimi dile getirmek istiyorum.

 

 

Benim gibi 30 yaş ve üzeri olan kişiler iyi hatırlayacaktır. Biz çocukken, bayram gününü sabırsızlıkla beklerdik. Belki 1 ay öncesinden bayramlık kıyafetlerimiz alınırdı. Öyle ahım şahım kıyafetler değil ha. Pazardan yaa seyyar satıcıdan alınırdı kıyafetlerimiz. Fakat yine de oldukça pahalıydı iyi hatırlıyorum.

 

Arefe günü gecesi, yeni kıyafetlerimizi ve ayakkabılarımızı yastığımızın altına koyardık. Ertesi günü hayal eder, heyecandan uyuyamazdık.

 

Bayram günü gelip çattığında, sabah erkenden kalkar bayram namazını kılmak için camiye giderdik. Namaz kılmayı bilmediğimiz için, çevremizdekileri takip ederdik. Namaz bittikten sonra, koşar adımlarla eve gider, yeni kıyafetlerimizi ve ayakkabılarımızı giyerdik. Ardından önce anne ve babamızın elini öper, harçlıklarımızı alırdık. Sonra amcalarımıza, halalarımıza, teyzelerimize… Yani tüm akrabalarımıza gidip bayramlaşırdık. Onların öperek harçlık vermesi, bizi o kadar mutlu ederdi ki… Fakat bizleri bu da kesmezdi:) Komşularımızın evlerine gidip, onlarla da bayramlaşırdık. En kötü şekerimizi alır cebimize koyardık. Sonra bakkala gidip, oyuncak yada çikolata alırdık. Arkadaşlarımızla toplanıp sohbet eder, oyun oynardık.
Akşam olduğunda annemizin sesi duyulurdu : ” Ceeeeemmmmmmm, Berkkkkkkkk ( Berk kardeşim oluyor:) ) hadi artık eve “. Eve gider hep beraber akşam yemeğimizi yerdik. Yemekten sonra yine sokağa 🙂

 

2000’li yıllara geldiğimizde, bunlardan eser kalmadığını çok acı bir şekilde görüyorum. Televizyon programları, bayram için röportaj yapıyorlar. Vatandaşa soruyorlar:

– Bayram için planınız nedir ?
— Bilmem nerede 5 günlük bir tatil yapacağız. Deniz, kum, güneş…

 

Abartısız söylüyorum, 100 kişiden en az 95 tanesinin planı deniz kenarında bir tatil. Kimsenin ağzından duymuyorum ki gidip büyükleriyle bayramlaşsınlar.

 

En basitinden son iki bayramdır kimse kapımı çalmadı. Hiçbir çocuk gelip şeker yada harçlık istemediler. Sokaklar bomboştu. Biz böyle değildik. Ne oldu bize ?

 

Hani hep söylüyoruz, her yer beton oldu, çocuklarımıza oynayacak alanlar kalmadı diye. Ama en azından bayramlarımıza sahip çıkabilseydik 🙁 İnanın kendimi çok kötü hissediyorum böyle olunca. Gittikçe Milli değerlerimizi kaybediyoruz. 15 aylık bir kızım var. Allah bana ömür verirse, ona bu değerlerimizi öğreteceğim. Lütfen sizlerde bunu yapın. Tatil her zaman yapılır. Fakat yılda sadece iki kere bayram yapıyoruz. Büyüklerimiz hatırlanmayı hak ediyor. Unutmayın…

Yazar hakkında

Cem

Günlük hayatta karşılaştıklarını kaleme almayı seven, araştırmacı ve az biraz bilgili biri.

Yorum yapın