ÖSYM Ne yaptın sen? | Cem'in Günlüğü
Yaşam

ÖSYM Ne yaptın sen?

Yazan: Cem

2012 KPSS Önlisans tercihleri için verilen süre tamamlandı. Fakat internet ve sosyal paylaşım sitelerinde bu konudan dolayı mağdur olan çok fazla kişi mevcut. Sıkıntılarıda, her zamanki gibi, yoğunluktan dolayı kaynaklanan ulaşım sorunu.

Facebook, günlük ortalama 300 milyon kişinin girdiği bir sosyal paylaşım platformu. Bu kadar fazla kullanıcısı bulunmasına, defalarca saldırı almasına rağmen, henüz kesinti olduğunu görmedik.
Hürriyet, Milliyet, Mynet vb. sitelerde günlük ortalama 500 bin kişi ziyaretçi almalarına rağmen kesintiler olmuyor.
Fakat dikkat ettiyseniz, ÖSYM olsun, Milli Piyango Sitesi olsun, ziyaretçisinin çok olduğu günler maalesef kapalı konuma geçiyor. Ya insan düşünmeden edemiyor. Devlete ait sitelerin alt yapıları neden daha güçlü olmuyor?

Birde bazı kişiler, bazı yorumlar yapıyor. ” Sizde hata. Tercih yapmayı son güne bırakmasaydınız ” gibi sözler söylüyorlar. Ya insan gerçekten kızıyor. Nasreddin Hoca ” Hırsızın hiç mi suçu yok ” demiş ya. Bu durumda buna benzer işte. Bize 28 Kasım günü gece yarısına kadar müsaade edilmişse, ben o sürenin sonuna kadar kullanırım. Eğri oturup doğru konuşmak lazım. 2006 senesinde, bende internet bağlantısı yüzünden KPSS sınavına girememiştim. Eğer başvuruları internet üzerinden yaptırıyorsanız, çok sağlam bir alt yapınızın bulunması gerekiyor. Bu alt yapıyla, eski sisteme dönsek bence çok daha iyi olacak….

ÖSYM oldukça komik bir açıklama yapmış. ” Kesinti olduğu haberi yalandır. 400 bin kişi son gün tercihlerini yapmıştır “. Benim eşimde tercih yapacaktı. Gün boyu bekledik. Fakat hiç açılmadı. Ha biz yemek yerken açılmış olabilir, günahlarını da almayayım!
Bu durumu mahkemeye taşıyacaklar olacaktır. Muhtemelen kazanacaklardır da. Fakat neden olayı tatlı bir şekilde çözüme kavuşturmak varken, mahkeme kararı bekleniyor ? ÖSYM, tercih yapamayanlar için ek bir süre verse, tercihini yapanlar sisteme giremese, sizce de daha iyi olmaz mı?

Fakat herşeyden önemlisi, artık şu sitelerin alt yapılarını güçlendirmeleri. Koskoca ÖSYM’nin sunucuları, günde 400-500 bin kişiyi kaldıramıyorsa, gerçekten de vahim bir durum söz konusu.

Yazar hakkında

Cem

Günlük hayatta karşılaştıklarını kaleme almayı seven, araştırmacı ve az biraz bilgili biri.

Yorum yapın