Polonya'da Bir Garip Hikaye | Cem'in Günlüğü
Genel

Polonya’da Bir Garip Hikaye

Yazan: Cem

Haziran’da Torun/Polonya’dayken cüzdanımı düşürmüştüm/çaldırmıştım. Bugün eşyalarımı toplarken bu belgeye tekrar rastlayınca hikayesini ve karşılaştığım süreci anlatayım dedim.

Torun’da istasyonda beklerken online aldığım bir biletin otobüsü 1 saat falan gecikince kendilerini aradım, 2-3 saat daha gecikeceğini söylediler. Büyük ihtimal otobüs daha kalkmamıştı bile, satılan tek bilet belki de benimkiydi. Biletimi iptal ettirip bir kahve dükkanına girdim, elimi cebime attığımda cüzdanım yoktu. Bir miktar para, nüfus cüzdanı, mezun kimliğim, sevdiğim bir dostumla fotoğrafım vs. hepsinin kaybolması anlamına geliyordu bu. Şansıma biraz düzensiz ve dağınık bir insan olduğum için kredi kartımı cüzdana değil diğer cebime koymuştum, yoksa halim çok daha kötü olurdu.

İlk yaptığım şey aileme panik yaptırmamak için en yakın arkadaşıma mesaj atıp kayıp kartlarımı iptal etmesini istemek oldu. Arayan ben olmadığım için iptal ettireceklerini sanmıyordum ama sağolsunlar iptal ettiler.

Otobüsü kaçırmak istemediğim için Krakow’da karakola gitmeye karar verdim. Krakow’a vardığım ilk gün karakola uğradım, 1-2 gün sonrasına randevu + bir çevirmen ayarladılar. Randevu günü gittiğimde yarım saat süren sorgumsu şeyin ardından şöyle bir kağıda sahip oldum ama bu posta eklemek ve Polonyalılarla muhabbet konusu olması dışında pek bir işe yaramadı. Sorgu sırasında da yeni taşındığım adresime bakmak için whatsappa girince polis beyi sinirlendirdim biraz.

Bu gereksiz postu nakit paranızın hepsini tek bir yere koymayın ve LEO Express’ten bilet almayın diyerek sonlandırıyorum, herkese iyi seneler.

Kaynak: İnterrail Türkiye

Yazar hakkında

Cem

Günlük hayatta karşılaştıklarını kaleme almayı seven, araştırmacı ve az biraz bilgili biri.

Yorum yapın