Rusya İle Savaşacak mıyız ? | Cem'in Günlüğü
Eleştirilerim

Rusya İle Savaşacak mıyız ?

Yazan: Cem

rusya-ile-savasRusya İle Savaşacak mıyız ? Sanırım şu günlerde, gündemi en fazla meşgul eden soru bu. Bu sorunun cevabını eminim herkes merak ediyor. Tabii ki bende.

Yaklaşık 9 aydır bloğuma yazı girmediğimi şimdi farkettim. En son yazı girdiğimde hamile kalan bayanlar doğum yapmak üzere:) İşin şakası bir yana, gündemi meşgul eden bu konu hakkında ben de naçizane görüşlerimi paylaşmak istedim.

Rus uçağının askerlerimiz tarafından düşürülmesinin ardından, tüm dünya bu konuyu konuşur oldu. Evet az buz bir şey değil. Ama işin özüne inmekte fayda var.

Her zaman olduğu gibi, hükümet yanlıları ve hükümet karşıtları, bu durum karşısında yine tartışıyor. Kimi ” Evet uçak düşürülmeliydi. Savaşsa savaşırız ” derken, kimi ” Ne gerek vardı. Yanlış yaptık ” tezini savunuyor.

Birkaç ay öncesine kadar ” Rus uçakları sınırlarımızı ihlal ediyor. Angajman kurallarını uygulamaktan yoksun bir hükümet ” diyenler,  Angajman kuralları uygulandıktan sonra çark ediyor ve ” neden yaptın ” diyorlar. Sevmeyebiliriz. Ama tutarlı olmakta fayda var.

Düne kadar sınırlarımız yol geçen hanına dönmüştü. Askeri uçaklar, teröristler, göçmenler cirit atıyordu. Buna dur demenin vakti gelmişti. Ama bu sadece rus uçağını düşürmekle olmaz. Fütursuzca içeri alınan Suriye’li göçmenlere, teröristlere de dur denilmeli artık.

Sınırlarımız içerisinde 3 milyon Suriye’li olduğu söyleniyor. Bu çok korkutucu bir rakam. Hala da gelmeye devam ediyorlar. Bunların gelmesine karşı çıkan benim gibi düşünce de olanlara ise, küçük çocuklar gösterilerek ” İnsanlıktan nasibini almamışlar ” deniliyor. Küçücük bir çocuğa kim üzülmez ? Ama ufak çocukların gösterildiği kadar, yağmacıları, hırsızları, anarşistleri gösterseler, eminim birçok kişinin fikri değişecek. Ne mi yapılmalı ? Tabii ki tampon bölge oluşturulmalı. Sınırlarımız dışında. Yardımsa yine yardım edilsin. Ama güzelim ülkem yol geçen hanı olmasın.

Neyse konudan sapmayalım. Rusya ile savaşacak mıyız ? Bu sorunun cevabı tabii ki hayır. Dünyanın en güçlü ordularından ikisini karşı karşıya getirmeyi ne Türkiye, ne Rusya göze alabilir. Savaş iki ülke içinde yıkım olur. İki ülkede en az 50 yıl geriye gider. Ha, uçağın düşürülmesinin elbetteki olumsuz sonuçları olacaktır. Ama Rusya’da şunu iyi bilmelidir ki, Türkiye sınırları içerisinde istediği gibi at koşturamaz.

Siyasete elimden geldiğince girmemeye çalışıyorum. Umarım başarılı olabilirim:)

Facebook, Twitter gibi mecralarda, herkes savaş boruları çalıyor. Asıyorlar, kesiyorlar. Klavye başına geçen kahraman oluyor. Ama olası bir savaş halinde, ülkeyi terkedecek ilk onlar olmazsa ben de adam değilim. Bu kadar net konuşuyorum. Hani derler ya ” Ağzı olan konuşuyor ” diye. Ben biraz değiştiriyorum : ” Klavyesi olan konuşuyor

Türkiye ve Rusya, bu durumdan ekonomik anlamda etkilenecektir. Görünen o ki Rusya, ekonomik ilişkileri kısmen askıya alacak. Bundan Türkiye’de etkilenecektir. Ama AB’nin Rusya’ya uyguladığı ambargo düşünülürse, Rusya’nın bizden daha fazla etkileneceği kesin.

Şu an yapılacak en güzel hareket, iki ülke liderlerinin görüşerek bu duruma bir dur demeleri. Her ne kadar zor görünse de, imkansız değil. İnşallah ülkemiz için hayırlara vesile olur. Ama en önemlisi, koskoca Rusya’nın sınır ihlali yaptığı için uçağını düşürüyorsak, kıçı kırık pkknın sınır ihlallerine kesinlikle müdahale etmeliyiz.

Yazar hakkında

Cem

Günlük hayatta karşılaştıklarını kaleme almayı seven, araştırmacı ve az biraz bilgili biri.

Yorum yapın