Siber Savaş Kapıda | Cem'in Günlüğü
Genel

Siber Savaş Kapıda

Yazan: Kemal

TÜBİTAK Yazılım ve Veri Mühendisliği Bölümü proje yöneticisi Ahmet Dikici, önümüzdeki yıllarda siber savaşların beklenildiğini söyledi.

 

2007 yılında Rusya’nın Estonya’ya yönelik siber saldırıda bulunduğunu hatırlatan Dikici şöyle konuştu : “ Türkiye’de birkaç gün internet bağlantısı kesilse hayat durur. Olası bir siber savaşa karşı hazırlıklar mevcut. Fakat bunlar maalesef yeterli seviyede değil “. TÜBİTAK’ın bu konuyla ilgilenen bir bölümünün olduğunu ve geçen sene kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik tatbikat yapıldığını söyledi.

 

Hacker adı verilen bilgisayar korsanlarının da bilgi güvenliği açısından büyük bir tehdit olduğunu belirten Dikici, Çin gibi bazı ülkelerde , insanların çocukluktan itibaren bu iş için yetiştirildiklerini söyledi. Özellikle Çin’in siber savaş için geliştirdiği tahmin edilen sistemlere yönelik Amerika Birleşik Devletleri’nin ciddi önlemler aldığını sözlerine ekledi.

 

Siber savaş olurmu olmazmı bilinmez. Fakat böyle bir durumda, büyük bir darbe almamak için gerekli önlemleri almamız gerektiği aşikar. Bu sözüme belki birçok kişi katılmayacak. Fakat bu konuda Türk hackerlardan yardım alınması gerektiğine inanıyorum. Özellikle de, bilgilerini sadece ülkelerinin çıkarları için kullanan kişilerden.

Yazar hakkında

Kemal

Yorum yapın