Türkiye'de Radar Cezaları ve Hız Limitleri | Cem'in Günlüğü
Genel

Türkiye’de Radar Cezaları ve Hız Limitleri

Yazan: Kemal

Hız kuralları ve radar cezaları

Hangi yolda kaç km hız ile gidilmeli ? Radar cezası nasıl yazılır ? Radar cezası ne kadar ? Radar cezasının affı var mı? Bu yazımızda bu ve benzer sorunlara cevaplar bulacaksınız.

Hız kuralları nedir ?

Aslında herkesçe kullanılan bir tabir olsa da, maalesef birçok vatandaşımız hız kurallarının ne olduğunu ve niçin kanun haline getirildiğini bilmiyor. Genel olarak Trafik Kurallarına bakarsanız, hepsinin insan yaşamı ile yakından ilgili olduğunu görebileceksiniz. Hız kuralları da bunlardan sadece birisi.

Her cins aracın, her karayolunda gidebileceği azami ve asgari hız, kanunlarla belirtilmiştir. Bir kamyon ile kamyonetin, bir otomobil ile motorsikletin gidebileceği hız limitleri birbirinden farklıdır. Fakat hepsinde ortak olan tek bir nokta vardır. Bu da “ Solamam payları “. Önünüzde giden aracı sollamanız yani onun önüne geçmeniz için, hızınızı bir miktar arttırmanız gerekiyor. Bu artış miktarı, devlet tarafından %10 olarak belirtilmiştir.

Örneğin, şehirler arası çift yönlü bir karayolunda, bir otomobil ile seyir halindesiniz. Sizinle aynı istikamette, hemen önünüzde seyreden başka bir otomobili geçmek istiyorsunuz. Eğer şartlar uygunsa ( Şerit çizgileri, araç hızları, yol durumu vs.. ), sola sinyal lambanızı yakarak geçebilir ve tekrar kendi şeridinize girerken sağa sinyal lambanızı yakarak, geçme işlemini tamamlayabilirsiniz. İşte bu geçme işlemi esnasında, çıkabileceğiniz maksimum hız 99 km/h ‘dır. Normalde bu yolda ki hız limitiniz 90 km/h ‘dır. Fakat kanunların size verdiği %10 geçme payı ile birlikte 99 km/h olarak kullanabiliyorsunuz. Eğer hızının 100 km/h ve üzeri bir rakama ulaşırsa, hız ihlali yapmış olursunuz ve yaptığınız ihlalin derecesine göre trafik cezası uygulanır.

Aracınızı ne kadar hızlı kullanırsanız, gideceğiniz yere o kadar kısa sürede varabilirsiniz. Fakat, aynı zamanda hiç varamayabilirsiniz de. Yüksek hızda seyrederken, görüş açınız düşecek, fren mesafesi uzayacak ve olası bir kaza sonucunda hayatta kalma şansınız o derece azalacaktır.

Örneğin, 100 km/h ile seyrediyorsunuz ve emniyet kemeriniz takılı değil. Bu hızla, tam karşınızdan gelen bir araca çarptınız. Aracınız dursa bile, siz aynı hızla ön camdan fırlarsınız. Yani 100 km/h ile aracınızın ön camından fırlayıp sürüklenirsiniz. Bu zaten bir fizik kuralıdır. Etkiye tepki prensibi.

Radar Cezaları ve maddeleri

Biraz önce %10 geçme payı verildiğinden bahsetmiştik. Ceza maddeleri belirlenirken bu yüzdelik şekle göre hareket edilmiştir.

51/2a maddesi : Kanunlar tarafından belirtilen yasal hız limitlerinin, %10-%30 arasında aşılmasıdır. Yani, yasal hız limitiniz 90 km/h ise, bu rakamın %10’una karşılık gelen 99 ve %30’una karşılık gelen 117 km/h arasında yapacağınız ihlaller neticesinde size 51/2a maddesinden işlem yapılacaktır. Bu ceza, 166 TL para cezası ve 10 ceza puanına tekabül etmektedir.

51/2b maddesi : Kanunlar tarafından belirtilen yasal hız limitlerinin %30’dan fazla aşılmasıdır. Biraz önceki örnekte 99 km/h – 117 km/h arasında yapılan ihlallerden bahsetmiştik. İşte burada yer alan 117 km/h dan yüksek hızda seyrederseniz, 51/2b maddesinden işlem yapılmaktadır. Bu da, 343 TL para cezası ve 15 ceza puanına karşılık gelmektedir.

Plakasına yazılan radar cezaları

Bazen posta yoluyla bizlere trafik cezaları tebliğ edilmektedir. Peki ama neden plakasına yazılır cezalar ?

Bu sorunun birden fazla yanıtı vardır. Bazı yollarda, sabit radar kameraları bulunmaktadır. Bunlar, direk merkezden kontrol edilmekte ve gerekli işlemler yapılmaktadır.

Bazı durumlarda ise, trafik ekiplerine ait radar araçlarından hız tespit işlemleri yapılmaktadır. Bu şekilde yapılan denetimlerde, genellikle çevirme ekipleri bulunmaktadır. Fakat, görevli personel sayısının azlığı, çevirme yapılacak müsait bir alanın bulunmaması, hız ihlali yapan aracın uygulama noktasına intikal etmemesi gibi nedenlerden dolayı, araçların tescil plakalarına ceza-i işlem uygulanmaktadır.

Radar cezasına itiraz edilir mi ?

Yazılan her trafik cezasına itiraz hakkınız bulunmaktadır. Bunun için, Trafik Mahkemeleri’ne dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Yaptığınız başvuru durumunda, size ceza-i işlemi uygulayan Trafik Birimi’nden ihlale ait belgeler istenir ve incelenir. Haklı görünmeniz durumunda ceza iptal edilir. Eğer ceza ücretini yatırdıysanız, ödediğiniz ücret hesabınıza yatırılır. Fakat özellikle hız ihlalleri kayıt altında olduğundan, iptal edilme olasılığı oldukça düşüktür.

Yazar hakkında

Kemal

Yorum yapın