Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları | Cem'in Günlüğü
Genel

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Yazan: Kemal

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu bakımından en iyi CMS sistem olan WordPress’in arama motorlarına uyumunu daha da arttırmak istiyorsanız bazı ayarlamalar yapmanız şart.Özellikle de siteniz rekabete açık bir kelimeye yoğunlaştıysa yani “teknoloji” kelimesi gibi organik hit getirmek için kalıcı bağlantıları ayarlamakla başlayabilirsiniz.

Öncelikle “Kalıcı Bağlantı” Nedir? Kalıcı bağlantı WordPress sitenizdeki Sayfa veya blog yazılarınızın siteniz üzerinden adresidir.Wordpress kurulumunu ilk yaptığınızda varsayılan olarak adresler “<em>http://www.siteadi.com/?p=245</em>” şeklinde olur.Konunun bu şekilde adreslendirilmesi arama motoru optimizasyonu bakımından oldukça kötüdür.

Kalıcı Bağlantılar nereden değiştirilir? Kalıcı bağlantılar Kontrol Paneli » Ayarlar » Kalıcı Bağlantılar sekmesinden değiştirilebilir ve şu örnekler gibi ayarlayabilirsiniz:

/%postname%/     –   http://siteadi.com/konu-adi

/%postname%.htm    – http://siteadi.com/konu-adi.htm (Tavsiyemizdir)

/%category%/%postname%.htm    –  http://siteadi.com/kategori/konu-adi.htm

Ayrıca Kategori Temeli olarak “kategori” ve etiket temeli olarak “etiket” yazmanızda kesinlikle fayda var.

Ayarları kaydettikten sonra .htaccess dosyanız otomatik olarak güncellenmediyse bu işlemi manuel olarak yapmanız gerekebilir. Kalıcı bağlantılar sekmesinde size verilen kodu notepad ile .htaccess olarak kaydedin ve FTP kök klasörünüze gönderin.İşlem Tamamdır.

&nbsp;

&nbsp;

Yazar hakkında

Kemal

Yorum yapın