Wordpress kurulumu nasıl yapılır ? | Cem'in Günlüğü
Tavsiyelerim

WordPress kurulumu nasıl yapılır ?

Yazan: Cem

Wordpress kurulumu nasıl yapılır ?WordPress kurulumu
İnternet dünyasının en iyi ve en basit yapılı hazır sistemlerin başında gelen WordPress, milyonlarca kullanıcısıyla, internet siteleri arasında da zirvede yer almaktadır. Hal böyle olunca, web dünyasına adım atan birinin de, wordpress bilmesi oldukça önemlidir.

 
Mysql veritabanı oluşturma
Domain yani alan adınızı aldıktan sonra, yapacağınız ikinci işlem, hosting hizmeti almak olacaktır. Bunları yaptığınızı farzederek, kurulum işlemine devam edelim.
Hosting sağlayıcınızın size verdiği panel şifreleri ile, hosting panelinize giriş yapın. Tarayıcınıza, cpanel.sitedi.com yazıp giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra, alt tarafta yer alan Mysql veritabanları yazısına tıklayın. Açılan pencerede, veritabanı ismi ve şifresini belirleyin. Hemen alt tarafta, veritabanı kullanıcı adını ve şifresini belirleyin. Daha sonra, sayfanın en alt kısmında, Add User To Database yazan yerde bulunan “ Ekle “ butonuna tıklayın. Açılan penceredeki tüm boşluları seçerek “ tık “ koyun ve tamam düğmesine basın. Bu şekilde, veritabanı ve kullanıcıyı eşleştirmiş olacaksınız.
Veritabanınızı oluşturduktan sonra, girdiğiniz isim ve şifreleri bir yere not edin. Çünkü onlar, wordpress kurulumunda sizlere lazım olacak.
Config.php dosyasının düzenlenmesi
İndirmiş olduğunuz wordpress kurulum dosyasını açın. İçerisinde yer alan, wp-config-sample.php dosyasını, notepad++ programıyla açın. Biraz önce yukarıda not aldığınız kullanıcı adı ve şifreleri, ilgili bölümlere kopyalayıp yapıştırın.
http://api.wordpress.org/secret-key/1.1/salt adresinden alacağınız şifreyi, hemen alt kısımda bulunan şifre ile değiştirin ve dosyayı kaydedin.
WordPress dosyalarını ftp’ye yükleme
Bu işlemlerin ardından, hosting sağlayıcınızın size verdiği şifreler ile, filezilla programını kullanarak sitenize giriş yapın. www klasörünüzün içine, wordpress dosyalarınızı yükleyin. Yükleme işlemi, internet hızınıza göre 5-15 dakika arası sürebilir. Yükleme bittikten sonra, wp-config-sample.php dosyanızın ismini, wp-config.php olarak değiştirin.
Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra, tarayıcınızın adres satırına site isminizi yazıp giriş yapın. Karşınıza, kurulum işleminizi tamamlamanızı belirten bir pencere çıkacaktır. Buradan site sloganınızı, wp-admin kullanıcı adını ve şifresi ile iletişim için kullanacağınız maili yazıp kaydedin.
Tebrikler… Sitenize wordpress’i kurmuş oldunuz.

Yazar hakkında

Cem

Günlük hayatta karşılaştıklarını kaleme almayı seven, araştırmacı ve az biraz bilgili biri.

Yorum yapın